Skip to content

18th Annual Cafritz Awards Results

Individual Winners

  • Imhotep Newsome Language Access Program Manager, Metropolitan Police Department
  • Gene Ryan Sergeant Paramedic, DC Fire and EMS Department
  • Jose Santos Boiler Plant Operator, Department of General Services
  • Gloria Torrento Del Cid Administrative Officer, District of Columbia Public Schools
  • Circe Torruellas Citi-Wide Transportation Planner, District Department of Transportation

Team Winner

My School DC Team at the Office of the State Superintendent of Education
(Catherine Peretti, Amy Lerman, Aryan Bocquet, Michele DeSando, Antoinette Williams, Patricia Etienne Payano, Lisvette Garcia Acosta, Michelle Yan)


 

18th Annual Cafritz Awards Finalists

Individuals

  • Elba M. Garcia-Fiallo Executive Director, Language Acquisition Division, District of Columbia Public Schools
  • Grace Manubay Environmental Literacy Coordinator, Office of the Superintendent of Education
  • Sean O'Donnell Supervisory Financial Examiner, Department of Insurance, Securities and Banking
  • Ramona Quillet Attorney Advisor, Office of the Tenant Advocate
  • Eva Reid Information Technology Specialist, Office of the Chief Technology Officer
  • Marshelle Richardson Chief Risk Officer, Office of the Chief Financial  fficer/Office of the Chief Risk Officer
  • John Sandy Program Manager, Department of Youth Rehabilitation Services
  • Amber A. Sturdivant Supervisory Environmental Protection Specialist (Branch Chief), Department of Energy and Environment
  • James Thomas Law Enforcement Officer, Metropolitan Police Department
  • Desiree Williams Supervisory Service Coordinator, Department of Disability Services

Teams

  • Healthful Food Access Initiative Team
    District of Columbia Department of Health
    (Djinge Lindsay, Amelia Peterson-Kosecki, Michael Segal )
  • Family Support Team
    Metropolitan Police Department
    (Gregory Alemian Sr., Jefferey Colleli, Brett Parson)
  • PaveDC Team
    District Department of Transportation
    (Arturo Arias-Fernandez, Meghan Marie Fowler-Finn, Michaud Gray, Blake Holub, Donise Jackson, Ty'on Jones, Andrew Kaufmann, Ting Ma, Lakiera Spicer, Amanda Ware)
  • South Capitol - Core Team
    District Department of Transportation
    (Ra'Adia Cloyd, Joseph Dorsey, Lacrecia Fields, Clifford Lowery, Delmar Lytle, Errol Williams)
  • Tiny House in Action Team
    DC Department of Housing and Community Development
    (Dennis Chestnut, Stanley Fields, Shelly Karriem, James Killette, Lauren Linville, Latrena Owens, Paula Ralph, Chantese Rodgers, Michael Woodson)